Кольорові хмари

Вже досить давно друзі Маководи попросили зробити якесь порявняння хмаринок і порадити чим користуватись.. Все це, очевидно, моя суб’єктивна думка і я не претендую на компетентність дослідницької лабораторії. Я не розглядаю тут якісь спеціалізовані системи SAAS і автоматизацію процесів, тут мова піде виключно про “стокові” речі типу файл сервісу, пошти, календаря etc. Ну і, очевидно, я можу тут розглянути і порівняти тільки те, чим особисто сам користувався – маю надію, що мій досвід стане вам в пригоді.

Перш за все, хочу сказати, що в мене в офісі немає жодного сервера.

Що насправді дуже вигідно: по-перше, це пряма економія на IT-інфраструктурі: утриманні адміністраторів, заліза, софта, бекапів, оплати за електрику не тільки для самих серверів, а й для їх охолодження, безпеці інформаційного і фізичного доступу.

О, про безпеку окрема історія! Згадайте недавні “арешти” серверів, маски-шоу та вламування в офіси в Києві, Львові, Харкові – з хмарками це взагалі не проблема. Прийшли, подивились і пішли – жодного сервера, жодної коробки для конфіскації.

Поряд з безпекою автоматично вирішене питання disaster recovery та business continuity – всі хмарні сервіси знаходяться фізично в Центрах Обробки Даних найвищого класу, де все абсолютно задубльоване і продумане до найменших дрібниць. Ну тобто не треба робити бекапи на плівки і носити їх щодня за межі офісу – все це за вас зробить Google, чи Microsoft, чи Amazon, чи Apple..

Інша очевидна перевага використання хмарок – це надзвичайна мобільність. Якщо мені з якоїсь причини доведеться змінити геолокацію – я це можу зробити буквально на протязі дня. Не потрібно готуватись, малювати плани і дотримуватись якихось правил переносу інфраструктури – всі закрили комп’ютери, встали – і пішли в нове місце. Останній забирає WiFi-рутер і виключає світло. І якщо я нарешті покину Великі Гумниска і переїду в Нью-Йорк, система це помітить і в якийсь момент перетягне мої файли ближче до мене, з метою більш швидкого доступу. В цьому концептуально одна з найбільших переваг хмари – вона присутня всюди. Ну і, нарешті, практично всі із розглянутих тут сервісів мають веб-інтерфейс та утиліти для всіх можливих платформ включно з планшетами і смартфонами – це дає можливість доступу до своїх документів у будь-який час вдома, в офісі, в дорозі.

Вартість. Уявіть собі, що вам дають безплатний файл-сервер. Так так, безплатний! Скільки ви виділяєте на квоту одного користувача на нормальному “матеріальному” офісному сервері? 5-7 GB виділяєте? Навряд: я працював у великих корпораціях там дай Бог дістати 1 Гіг на поштову скриньку, я вже не кажу про доступний простір на файл-сервері. А тут уявіть собі, що кожен користувач дістає по 5 Гіг безплатно і може ділитись своїм простором з іншими. Тобто, якщо користувач А має 5 Гіг і “зашарить” весь свій диск користувачу “Б”, а той зробить точно так само навпаки – обидва дістануть доступ до 10 ГБ дискового простору. Розумієте, так? Яка колосальна перспектива відкривається для співвітчизника, який так не любить платити за ІТ-послуги? 🙂

Чим же я користуюсь? Google Apps i Google Drive напевно найбільш часто по роботі, для особистих цілей Dropbox, iCloud, втягнули мене в Smartsheet, за який я до цього часу не розумію хто платить, бо я маю безплатний доступ, останньо вимушено підключився ще до SkyDrive. Ну і подивився на SugarSync, the Box, InSync, Cubby додатково, спеціально для вас.

Чим вони відрізняються? Які в кого переваги, ціни, проблеми і так далі?

Найдорожчий по ціні напевно Smartsheet – він має одну спеціалізовану функцію і я не знайшов безплатних підписок крім 30-денного пробного періоду. Це дуже потужна таблиця, уявіть собі замішані в одну програму Excel, MS Project i якийсь Tasklist.

Знімок екрана 2013-04-07 о 14.00.12

Я там з колегами успішно веду файлик з прогресом по проекту. Одна з найбільших  його цінностей в коментарях, які можна вставляти до кожної клітинки в таблиці, при чому коментарі виглядають як в соцмережах – простий стек повідомлень і видно хто написав. Дуже корисно для співпраці – такого більше ніде нема.

Коштує Smartsheet $16/місяць за 3 Гігабайти і 10 документів, $30 за 15 Гігабайт і 50 документів, більше 150 документів і понад 45 Гігабайт коштує $50/місяць

Dropbox дає 2GB безплатно і це можна збільшувати аж до 18GB через різноманітні послуги: привів друга, послав tweet розказав світу як любиш Dropbox, помив посуд.. ))

Знімок екрана 2013-04-07 о 13.52.29

Dropbox – це дуже надійний, швидкий і простий файл-сервіс. Щось дуже подібне на синхронізацію My Documents в Windows, тільки добре і швидко працює. Одна з найбільших переваг Dropbox – це гарний потужний API, що дає можливість сотням розробників інтегрувати сервіси Dropbox у свої програми та утиліти. Коштує вже дешевше ніж Smartsheet але все одно достатньо дорого: 50GB за $10/місяць або $100/рік, 100GB за $20/місяць або $200/рік.

The Box, InSync, Cubby – сервіси дуже подібні на Dropbox, відрізняються мінімально, в основному цінами.

Sugarsync – дуже подібне на Dropbox, але з глибшим управлінням всього того, що куди синхронізується. Можна вибрати які зі своїх папок чи документів синхронізувати і потім вказати куди саме їх синхронізувати (наприклад, презентації синхронізувати з iPad, а файли текстового процесора із iPhone..)

SkyDrive –  чергове “me too” від Microsoft. На цей раз ніби вдале: непогано зроблено і коштує в розумних межах. Все в стилі Windows 8 з квадратиками, гарний і чистий дизайн.

Знімок екрана 2013-04-07 о 13.50.25

Нічого не можу сказати відносно функціональності, бо не користуюсь Windows, але воно теж ніби доступне на різних платформах і є утиліти навіть для Mac i iPhone. Кажуть що не всі утиліти дозволяють мати повний функціонал аналогічно Windows і незрозуміло чи вони ще просто не встигли, чи це маркетинг.. Microsoft на вході найщедріший – дає аж 7 Гігабайт місця і подальші ціни просто смішні: додаткових 20GB коштує $10 на рік, 50GB – $25/рік, 100GB – $50/рік

Google Apps та Google Drive просто надзвичайно зручні в робочих умовах. Це реальна співпраця. Мій колега розшарив на мене свій файл чи папку, я все це отримав відразу серед своїх файлів і можу ще й перетягувати куди захочу, не втрачаючи зв’язку оригіналом на сервері – я бачу все в одному просторі і синхронізую все це зі своїм персональним комп’ютером.

Найцікавіша риса Google – це не просто хмарний диск. Це ціла обойма програм, які забезпечують базову офісну автоматизацію, наступний рівень Microsoft Office в онлайні. Там є все: пошта, документи, малюнки, чат – беспосередньо в браузері можна відкрити файли близько 30 різних форматів і деякі з них навіть редактувати. А якщо завантажити до себе на диск якийсь малюнок, Google дасть можливість просканувати його OCR і розпізнати на предмет ключових слів та індексації по них для подальшого пошуку.

Знімок екрана 2013-04-07 о 18.59.10

Google дає на вході 5GB безплатно, 25GB коштує $2,5/місяць, 100GB – $5/місяць, 200GB – $10/місяць. Якщо купити підписку на Google Apps for Business, то платиться приблизно $5/користувач на місяць і відкривається доступ до адміністративної панелі з багатими можливостями керування сервісами та користувачами.

Ну і, нарешті, iCloud. На відміну від конкурентів, iCloud не дає можливість зберігати будь-які файли, а тільки ті, що обробляються програмами Apple. Наприклад Keynote Presentation, чи Pages Document.. Або малюнки в різних форматах через фотопотік. Ось тут дуже цікавий момент: iCloud каже що дає 5GB безплатно, але слід розуміти, що насправді буде значно більший простір: все придбане в iTunes (музика, кіно, програми чи книжки), всі бекапи та весь Фотопотік – не включені в ці 5GB.

Отже, iCloud – це теж не просто мережевий диск. Це знову ж таки достатньо багатий арсенал програм від Apple, що включає в себе:

Знімок екрана 2013-04-07 о 13.43.11

Очевидно, все дуже гарно синхронізується між різними пристроями, включно з Windows. Синхронізуються навіть закладки Safari, синхронізується все придбане в iTunes, фотопотік, налаштування пристроїв, дані програм, домашній екран та організація App-ів, події в календарі, пошта, контакти, SMS, MMS, iMessage.

Знімок екрана 2013-04-07 о 13.44.14

Робота з iCloud суттєво відрізняється від всіх інших сервісів. Неможливо просто собі відкрити мережевий диск і побачити там всі свої файли. Щоб відкрити презентацію Keynote, наприклад, треба зайти в саму програму Keynote i там всередині відкрити файл – буде опція відкрити його з iCloud чи локальної файлової системи.. На будь-якому пристрої. З одного боку, це може здатись незручним. А з іншого – немає нічого зручнішого коли працюєш над одним документом довго з різних пристроїв. Ніколи нічого не треба шукати, доступ до потрібного файлу найшвидший за всіх конкурентів.

Я вже колись казав, що після Mobile Me не дуже довіряю iCloud, тому в мене тут зберігаються тільки тимчасові потічні документи, над якими я працюю. Побачимо, може щось поміняється в майбутньому.

Які ж мінуси хмар і чи можна все абсолютно в них зберігати? Ну звичайно, ні. Технічний приклад – це робота з гігантськими даними, як наприклад в банківському бек-енді. Хмари все-таки збільшують навантаження на лінії комунікації і якщо розмір даних перевищує певне критичне значення, працювати з ними “по шнурку” стає неможливим. Юридичний приклад – регламентоване НБУ розміщення даних на території країни – тобто більшості банківських систем не місце в хмарах.

До мінусів також можна віднести деяку відсутність гнучкості в центральному адмініструванні, подібно до традиційних офісних сервісів, для яких адміністратор встановлює права доступу. Тут повна демократія і кожен користувач сам вирішує кому показати свій файл. Що, в принципі, не так погано і якщо перейти на концептуальний рівень – можливо і достатньо?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s