Бан Uber-а в Лондоні — початок кінця проектів спільного споживання?

От так якось несподівано підросла ціла ґенерація молодих «орендарів» з новою, вивернутою системою цінностей, які вже мають трохи грошей, але не поспішають купувати дорогі речі, будинки та машини, а швидше готові інвестувати в стартапи та власні ідеї, беручи в оренду все навколо — житло, землю, авто, і вже навіть одяг. Ми з задоволенням користуємось багатьма з таких орендних “схем”: викликаємо таксі через додаток Uber, замовляємо апартаменти замість готелів через AirBnB, призначаємо прийом в лікаря через Doctaly, беремо напрокат чудові невеличкі машинки BMW/Mini від Drive Now, або Смарти від Car2Go. Ідея спільного споживання (sharing economy) дуже натуральна, жива і має певний сенс, але як завжди, є дуже багато мінусів і питань в деталях.

По-перше, загальне анархістське (чи лібертаріанське) спрямування мислення людської раси в останні декади вже не на жарт турбує власть імущих, плюс тих, хто просто добре вчив соціологію і економіку в школі і розуміє куди весь цей бедлам веде: ухиляння від податків, відсутність регулювання, абсолютна ринкова сводоба на фоні достатньо низької самосвідомості і самодостатності людства — все це рано чи пізно повинно створити критичну масу проблем, яка вибухне в якійсь несподіваній формі. Це настільки складно, що важко передбачити де, що і коли саме: точно так само як з глобальним потеплінням, яке поки що в меншій мірі виливається в затоплену Британію, а більше в природні аномалії та катаклізми типу дикої повіні в Чехії, небаченої сили ураганів на Карибах чи снігу в Марокко. Я особисто колись відчув на собі наслідки нашого спільного (і свого власного) небажання платити державі коли виявилось що сума соцстрахування, яку мені винна система настільки мізерна, що я взагалі нічого не можу собі дозволити в непрацездатному стані (було діло і зараз це актуальний стан речей в Україні)..

По-друге, наскільки я розумію, крім звичного ухиляння учасників експерименту від податків є ще інші речі: це страхування споживачів і якась мінімальна відповідальність за рівень сервісу і якість. Взяти хоча би Uber в Україні, якого зустрічали з хлібом-сіллю на рушнику з вишитим портретом Шевченка і який зараз без мату ніхто не згадує? Uber-у дали можливість робити речі, за які нормальних українських підприємців садять, і незважаючи на всі ці унікальні операційні кондиції, їм, як виявилось (surprise surprise!) якось цинічно начхати на нашу з вами зручність чи (о Боже!) стан ринку послуг громадського транспорту в Україні! І прийшли вони сюди, використовуючи сучасний сленг СБУ, «з ціллю наживи». Я до речі зовсім не проти — в мене теж є ціль наживи, і в переважної більшості моїх друзів також. Але нам не дозволяють кожну зароблену в Україні гривню моментально конвертувати в валюту по курсу VISA/MC десь на рахунок за кордоном, тому жодної симпатії.. Як результат, не ринок прийшов до Магомета, а Магомет собі спокійно опустився “нижче плінтусу”. Зараз порядну машину в Uber можна замовити тільки як Black і це вже дорожче ніж найдорожче таксі в Києві — повна девальвація продуктів UberX і Select пройшла менше ніж за рік і мені здається це достатньо дивною маркетинговою політикою…

На цьому тижні Uber заборонили в Лондоні, що створило певну хвилю диванного протесту, з’явились петиції, одну з яких я навіть сам підписав. Хоча, маючи все вищезгадане в голові, якось не виникає питань відносно причин рішення TfL, хоча мені, нерозбещеному українцю, там Uber-ом там їздити було досить комфортно і дешевше ніж стандартним кебом. Ще раніше я помітив, що Uber не був дозволений в Барселоні і читав, що AirBnB заборонили в деяких містах, наприклад Берліні – через негативний вплив на ринок нерухомості. Цікаво, чи виживуть всі ці проекти і чи зможемо ми в майбутньому далі замовляти чудові приватні Palazzo в Палермо, чи доведеться платити за стандартні корпоративні готелі з ковроліном, як колись?

Взагалі, як глобальна ідея, Uber чи AirBnB просто чудові. Один додаток, що працює всюди в світі, жодної необхідності спілкуватись з операторами контакт-центрів, які в переважній більшості неангломовних країн англійською не говорять, і з якими важко спілкуватись під час бізнес-зустрічі, в шумному ресторані чи в тихому літаку в процесі taxi. І цілком можливо, що процеси на ринках житла і громадського транспорту пішли вслід за авіа-індустрією, де вже практично всі авіалінії в якійсь мірі перетворились на low-cost-ери, де вже ніхто не годує теплою їжею і не дає навіть приборів — ну і квитки на літак об’єктивно вже теж трохи дешевші ніж 20 років тому. З іншого боку, чи добре це для світової економіки в середньо-довготривалому відрізку часу? Переорієнтація на низьку ціну і даунсайзинг не дуже добрі слова для внутрішнього споживання, з іншого боку доступність може породити збільшення загального об’єму і спричинити позитивний глобальний тренд. Ну і очевидно, як у всьому, що пов’язане з анархією, неминуча руйнація стандартів і самоорганізація суспільства в нові форми регулювання якості і відповідальності.

Питання, що залишається (і відповіді на нього я не маю) — чи можна і чи треба від айтішників, що будують всі ці анархістські платформи, вимагати страхування та відповідальності за послуги 3-х сторін (водіїв, власників житла)? І Uber, i AirBnB, і багато інших, побудовані як майданчики, що зводять продавця з покупцем, і не несуть жодної відповідальності за транзакцію. Ну дійсно, вимагати від Uber відповідальності за все, що сталось в дорозі, це як вимагати від Tinder відповідальності за стосунки людей, яких він зводить, чи за успіх лікування лікарем, якого пацієнт знайшов через Doctaly. З іншого боку, різноманітні платіжні компанії з самого початку відповідали за якість і швидкість транзакцій і за захист персональних даних своїх користувачів. Де межа і чи дійсно Uber повинен відповідати за психопата-водія, який через платформу знайшов свою жертву і зарізав її в лісі? Або AirBnB за вар’ятів-сусідів, що не дають спати цілу ніч?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s